Close
HYB EVENTS
UK Dairy Day 2017 Show Results
Starting in: 22 Days 13 Hours

Judge: Brian Miller

Junior Two-Year-Old In-Milk (8)

1. Sterndale AS Rae (Aftershock), W J Nadin
2. Rocca-DG Abricot (Sid), Firstlook & Jackpot Holsteins
3 & BU. Woodhey Hello Kitty (Lineman), Woodhey Dairy Ltd
4. Tregibby Doorman Avis (Doorman), A H Wilson
5. Davlea Durbin Wattle 2 (Durbin), B L Davies & Son
6. Rhydygors Dreamweaver Julian (Dreamweaver), A H Wilson
7. Wyndford Brokaw Mrs Melody 6 (Brokaw), T H Roberts & Sons
8. Panda Blackmagic Fools Gold (Sid), Panda Holsteins

Intermediate Two-Year-Old In-Milk (5)

1 & BU. Knowlesmere Alf Suzie (Alf), Andrew & Jane Whittaker
2. Clonpaddin Brokaw Fame (Brokaw), Isobel & Gary Jones
3. Sterndale Gras Papoose (Mardi Gras), J L Miles & Son
4. Newbirks Blueblood 927 (Bookem), A Lawson & Son
5. Nextgen Gold Chip Vanessa (Gold Chip), J H House

Senior Two-Year-Old In-Milk (11)

1 & BU. Littlebridge Goldchip Honey (Gold Chip), J L Miles
2. Firstlook Dreamy Ricki (Golden Dreams), Firstlook & Jones Holsteins
3. Jessyd2cou (Atwood), Blythbridge Holsteins
4. Riverdane Ashlyns Gold (Gold Chip), Evening Hill Farm Limited
5. Carldanton Brokaw Adeen (Brokaw), Riverdane Holsteins/Carldanton Holsteins
6. Huddlesford Atwood Promis (Atwood), Huddlesford Holsteins
7. Thevalley Sid Amazement (Sid), Isobel & Gary Jones, Andrew & Jane Whittaker & The Valley
8. Wormanby McCutchen Linda (McCutchen), Wormanby Farms
9. Sahara Gold Chip Barbie (Gold Chip), Sahara Holsteins/D W & C E Jones
10. Wormanby Mogul Ruby (Mogul), Wormanby Farms
11. Absolute Erle Grey (Snowmaster), Designer Holsteins

Red & White Heifer In-Milk (2)

1. Eastford Atomium Kiwi Red (Atomium), B Yates & Son
2. Arbennig Destry Scarlet Red (Destry), R Williams

Red & White Heifer Championship

Champion: Eastford Atomium Kiwi Red
Reserve: Arbennig Destry Scarlet Red (Destry), R Williams

Heifer Championship

Champion: Littlebridge Goldchip Honey
Reserve: Sterndale AS Rae
Honourable Mention: Firstlook Dreamy Ricki

Junior Three-Year-Old In-Milk (6)

1 & BU. Knoxtown Bradnick Memory (Bradnick), D W & C E Jones
2. Riverdane Springsteen Explode (Explode), Riverdane Holsteins
3. Davlea Goldsun Lotto (Goldsun), B L Davies & Son
4. Meinel Goldfish Rintje (Goldfish), D W Jones
5. Wormanby Atwood Mahala (Atwood), Wormanby Farms
6. Wheatenbread Paprika Poppy (Paprika), Oncoland Ltd

Senior Three-Year-Old In-Milk (8)

1 & BU. Davlea Lauthority Hiawatha (Lauthority), B L Davies & Son
2. Riverdane EX Rosabel (Explode), Riverdane Holsteins
3. Davlea Lauthority Lulu (Lauthority), B L Davies & Son
4. Peak Dorcy Fran (Dorcy), Y K Bradbury
5. Riverdane Explode Beauty (Explode), Riverdane Holsteins
6. Coxongreen Mogul Zindra (Mogul), T H Roberts & Sons
7. Wormanby Destry Olga 52 (Destry), Wormanby Farms
8. My Aaliyah (Dempsey), Woodhey Dairy Ltd

Four-Year-Old In-Milk (10)

1 & BU. Icow Huddlesford Rosann 899 (Bradnick), Icow & Huddlesford Holsteins
2. Warnelview Cup Irene 2 (Stanleycup), Evening Hill Farm Limited
3. Newbirks Lauthority Caye (Lauthority), A Lawson & Son
4. Evening Stanleycup Jennifer (Stanleycup), Evening Hill Farm Limited
5. My Arianna (Goldday), Woodhey Dairy Ltd
6. Treetop Alection Vanessa (Alection), J H House
7. My Abba (Artes), Woodhey Dairy Ltd
8. Onco Richman Alison (Richman), Oncoland Ltd
9. Newtonmoss Alchemy Noreen (Alchemy), W J Fisher
10. Ashlea Atwood Lavender (Atwood), Panda Holsteins
 

Five-Year-Old In-Milk (6)

1 & BU. Logan Sid Edie (Sid), Brian Yates & Son
2. Easthaugh Audrey 70 (Amazement), Designer Holsteins & L G Brigham
3. Curscombe Windbrook Joy 89 (Windbrook), C R J Bishop
4. Penrikka Dempsey Inka 2 (Dempsey), D W & C E Jones
5. Moorshard Windbrook Alicia (Windbrook), B L Davies & Son
6. Hennikers Reflex Buffy (Reflex), T & M Warren
 

Mature Cow In-Milk (3)

1 & BU. Illens Atwood Australia (Atwood), Blythbridge Holsteins
2. Feizor Knowledge S Melody 3 (Knowledge), S & A Morley & Wormanby Farms
3. Riverdane Talented Rose (Talent), Riverdane Holsteins
 

Red & White Cow In-Milk (8)

1 & BU. Wiltor Chipper Rosie Polled Red (Chipper-P), D W & C E Jones
2. Knowlesmere Destry Dream Red (Destry Dream Red), Andrew & Jane Whittaker & Brent Crothers
3. Sterndale Alchemy Noel Red (Alchemy), W J Nadin
4. Sterndale Ladd Airy Red (Ladd P-Red), Lynne & Mike Robertson
5. Arbennig Adventure Molli (Adventure Red), Rhys Williams
6. Holmead Rustler Model Red (Rustler Red), R T & M S Cox
7. Cuthill Towers Classic Sarah (Classic), A & S Lawrie
8. Holmead Rustler Roxy Red 2 (Rustler Red), Nowell & Norman
 

Senior Championship

Champion: Illens Atwood Australia
Reserve Champion: Icow Huddlesford Rosann 899
Honourable Mention: Littlebridge Goldchip Honey

 

Interbreed Championship

Champion: Illens Atwood Australia
Reserve Champion: Swaites Bright Spark 5
Honourable Mention: Bluegrass Vindications Harp

 

Interbreed Pairs

Champion: Illens Atwood Australia and Icow Huddlesford Rosann 899
Reserve Champion: Swaites Bright Spark 5 and Swaites Dainty 11
Honourable Mention: Bluesgrass Vindications Harp and Tregibby Tequila Panama

Rules & Regulations

Showing Rules

Standard Agreement Between Owners & Fitters Standard Exhibitor’s Agreement The updated rules and regulations can be downloaded by clicking on the pdf icon and link below. The rules and regulations support good animal husbandry practices at shows, while presenting a positive image to spectators. All exhibitors and their fitters, agents, or other representatives agree to abide by these rules and regulations.

Download Full Showing Rules

These rules and regulations will be reviewed on a regular basis.

Standard Agreement Between Owners & Fitters

Download Owner, Fitter Agreement form

Standard Exhibitor’s Agreement

Download Exhibitor’s Agreement form