UK Dairy Day - Tickets on sale NOW

Royal Show 2006 Results

  

Royal Show 2006

HOLSTEIN JUDGING RESULTS

 

ª         Best Udder

§        Best by a UK Sire

©        Exhibitor Bred

 

CHAMPION

Shanael Gelpro Melody                                    T H Cope and Son

 

Res CHAMPION

Avenham Jolt Companion 2                     B & L Whitfield & Son

 

Honourable Mention

Indianhead Durham Roxan PI                            S L & P S Bell

 

Exhibitor Bred Champion

1        Riverdane Stormatic Beauty                   Riverdane Holsteins

2        Logan Outside Roxy                    Brian Yates

3        Bilsrow Leduc Olympia                           D J & S Tomlinson

 

Premier Breeder                                            Riverdane

 

 

 

Heifer in Calf

 

1        Smiddiehill Marbel Mavis              §        ©        Smiddiehill Holsteins

2        Knowlesmere Gibson Nell PI                            A & J Whittaker

3        Crichel September Primrose 20                        Paul Findley

4        Tregibby Rubens Geraldine                              Mr A H Wilson & Son

5        Honesberie Charles Gem PI                             Miss Molly Westwood

 

 

Junior Heifer Champion                Smiddiehill Marbel Mavis

Junior Heifer Res Champion         Knowlesmere Gibson Nell PI

 

 

Cow in Calf not less than 5 months, born after 30th June 2002

 

1        Leachfield Leduc Dark Cocoa                           Mr A H Wilson & Son

2        Copywood Lee Sahara                                    Mr A C Birkel

 

 

Cow in Calf not less than 5 months, born on or before 30th June 2002

 

1        Dalesend Storm Maude                                    Mr A H Wilson & Son

2        Primo Jed Celeste                                           Smiddiehill Holsteins

3        Ensdon Derry Empress 3                                 T H Cope and Son

4        Ingleview Charles Jane                          ©        R & E Butterfield

5        Ingleview Journalist Lisbeth                              R & E Butterfield

6        Whartonspool Kite Helena Red PI                     I L & E Harries

7        Bilsrow Gibson Olympia                                   D J & S Tomlinson

8        Tregibby Raider Mandy                                    Mr A H Wilson & Son

9        Lamb Dosefine 4 PI                                         B &  L Whitfield & Son

 

 

Champion Dry Cow                      Dalesend Storm Maude

Res Champion Dry Cow               Primo Jed Celeste

 

 

Junior Heifer in milk

 

1        Ridgefield Morty Erle                   ª                   Smiddiehill Holsteins

2        Joylan Juror C Joy ET                                      Mr A. Swale T/A Joylan Farms

3        Wiltor Morty Tessie                                         Mrs N  AL-Khalifa

4        Riverdane Dante Maddy                                   Riverdane Holsteins

5        Ribblepark Integrity Jacklyn                              Mr David E Graveston

6        Threelimes Outside April PI                              D J B Thomas & Son

7        Phoenix Zenith Tess PI                                     Mr Andrew Swale

 

 

Intermediate Heifer in milk

 

1        Wiltor Charles Ebony                                       Mrs N AL-Khalifa

2        Almondene Biddy 270                  ª         §        F R Lawson & Son

3        Villavale Capri Tara                                          Smiddiehill Holsteins

4        Knowlesmere Bossy Diamond                          J & V Barlow

5        Wagtail Progress Mary 5                                 Long Partners, Wagtail Holsteins

 

 

Senior Heifer in milk

 

1        Riverdane Stormatic Beauty         ª         ©        Riverdane Holsteins

2        Almond Stormatic Avis                                     F R Lawson & Son

3        Avenham Jackson Companion                          Almond, Riverdane & Tattyknuckle Holsteins

4        Riverdane Iron Beauty                                      Gatrog & Riverdane Holsteins

5        Aliann Champion Isis                                        J D & J A Holgate

6        Bilsrow Champion Nomana                     D J & S Tomlinson

7        Riverdane Outside Hazel                                  Riverdane Holsteins

 

 

Champion Heifer in Milk                Riverdane Stormatic Beauty

Res Champion Heifer in Milk         Wiltor Charles Ebony

Hon Mention Heifer in Milk            Ridgefield Morty Erle

 

 

Cow, having calved 2 times, in-milk (Junior)

 

1        Denmire Gibson Marie 22             ª                   Smiddiehill Holsteins

2        Logan Outside Roxy                               ©        Brian Yates

3        Ingleview Capri Flo                                         R & E Butterfield

4        Painley Kingfisher Babs 16 PI                 §        J & V Barlow

5        Whinchat Terrason Elsie                                   Mr A C Birkle

 

 

Cow, having had 2 calves, in-milk (Senior)

 

1        Preepark Specialist Anita 2          ª         §        Mr A. Swale T/A Joylan Farms

2        Bilsrow Leduc Olympia                           ©        D J & S Tomlinson

3        Brockafield Allen Barbara                                 Mrs N  AL-Khalifa

4        Ridgefield Progress Rose                                 Smiddiehill Holsteins

5        Wagtail Holsteins                                             Long Partners

 

 

Cow, having had 3 calves, in-milk

 

1        Shanael Gelpro Melody                ª                   T H Cope and Son

2        Indianhead Durham Roxan PI                            S L & P S Bell

3        Almond Silky Avis                                            Almond, Riverdane & Tattyknuckle Holsteins

4        Radleygreen Jed Reward 38                            A H Wilson & M Owens

5        Copywood KJ Sara 2                             ©       Belinda Fox

6        Bassingthorpe Leader Dilys 10                         Riverdane Holsteins

7        Clynblewog Progress Laura                             Iwan Rhys Morgan & B Sampey

 

 

Intermediate in Milk Champion

1        Shanael Gelpro Melody                          T H Cope and Son

2        Indianhead Durham Roxan PI                  S L & P S Bell

 

 

Cow, having had 4 calves, in-milk

 

1        Avenham Jolt Companion 2 ª                            B & L Whitfield & Son

2        Saxelby Aaron Rosina                                      S P & S R Davies

3        Chalkfarm Jed Oranje 20                                 Designer Jerseys

4        Weeton Shark Celicia 55 PI                              I L & E Harries

5        Almondene Rudolph Angel                                Smiddiehill Holsteins

6        Holmland Storm Flo PI                                     H Wright & Son

7        Almondene Lee Angel                                      Isaac & Luke Lancaster & P & G Rawcliffe

8        Portvale Gibson Maeve                                    Smiddiehill Holsteins

9        Almondene BC Avis ET                                    J & V Barlow

10      Brynhyfryd Storm Idella 3                                 Mr David E Graveston

 

 

50,000kgs

 

1        Applevue Rudy Mattia                  ª                   B & L Whitfield & Son & Riverdane Holsteins

2        Dalesend Storm Maude                                    Mr A H Wilson & Son

3        Almondene Rudolph Angel                                Smiddiehill Holsteins

4        Holmland Storm Flo PI                                      H Wright & Son

5        Clynblewog Progress Laura                              Iwan Rhys Morgan & B Sampey

6        Almondene BC Avis ET                                    J & V Barlow

7        Brynhyfryd Storm Idella 3                                 Mr David E Graveston

 

 

Senior in Milk Champion

1        Avenham Jolt Companion 2                    B & L Whitfield & Son

2        Applevue Rudy Mattia                            B & L Whitfield & Son & Riverdane Holsteins      

 

Total Performance Class

 

1        Dalesend Storm Maude                                    Mr A H Wilson & Son

2        Almondene Rudolph Angel                                Smiddiehill Holsteins

3        Avenham Jolt Companion 2                               B &  L Whitfield & Son

4        Portvale Gibson Maeue                                    Smiddiehill Holsteins

5        Holmland Storm Flo PI                                     H Wright & Son

6        Almondene BC Avis ET                                    J & V Barlow

7        Clynblewog Progress Laura                              Iwan Rhys Morgan & B Sampey

8        Brynhyfryd Storm Idella 3                                 Mr David E Graveston

 

 

Exhibitor Bred 3 Generation Class

 

1        Logan Outside Roxy                                         Brian Yates

2        Whinchat Terrason Elsie                                   Mr A C Birkle

3        Riverdane Dante Maddy                                   Riverdane Holsteins

4        Ingleview Charles Jane                                    R & E Butterfield

 

 

Group of 4 from Club or Region                                  WESTERN

 

Exhibitor Bred Group of 3

1        Riverdane Holsteins

2        D J & S Tomlinson

 

Group of 3 owned by Exhibitor

1        Riverdane Holsteins

2        Smiddiehill

 

Dam & Daughter Pairs

1        F R Lawson & Son, Almond Holsteins and J & V Barlow

2        Riverdane Holsteins

 

Premier Sire

Boulet Charles

 

Best Red & White

Whartonspool Kite Helena Red PI                     I L & E Harries

 

Best Udder

1        Shanael Gelpro Melody                          T H Cope and Son

2        Avenham Jolt Companion 2                     B & L Whitfield & Son

 

Herdsperson in charge of Champion                  David Gray

 

Best in Show by UK Sire

1        Preepark Specialist Anita 2                    Mr A. Swale T/A Joylan Farms

2        Painley Kingfisher Babs 16 PI                 J & V Barlow

3        Smiddiehill Marbel Mavis                       Smiddiehill Holsteins

 

Best Exhib. Bred Cow over 5yrs

Copywood KJ Sara 2                                       Belinda Fox

 

Highest Genetic Merit

Denmire Gibson Marie 22                                 Smiddiehill Holsteins