UK Dairy Day - Tickets on sale NOW

Stockjudging and Linear Results 2006

Stockjudging Trophies & Prizes

 

Senior individual winners 

 

1st place          The Michael Gould Trophy, £25 prize money and prize card

Helen Herd – Lancashire                             Points: 1705

 

2nd place          £15.00 cash and prize card

William Fleming – Scotland South              Points: 1668

 

3rd place         £10.00 cash and prize card

Neil Roberts – Western                                Points: 1663

 

4th place          Prize card 

John Hill – East Midlands                             Points: 1633

 

Best Reasons Premier Breeders Perpetual Plaque and Prize Card 

Neil Roberts – Western                                Points: 373

 

 

Intermediate individual winners 

 

1st place          The Deehaven Trophy, £25.00 prize money and prize card

Charlotte Berry – Lancashire                      Points: 1710

 

2nd place          £15.00 cash and prize card

Andrew Kennedy – Northern Ireland         Points: 1685

 

3rd place          £10.00 cash and prize card

Thomas Hill – Staffordshire                         Points: 1640

 

4th place          Prize card 

Jennie Booth – North East                           Points: 1625

 

Best Reasons Plaque and Prize Card: Jennie Booth – North East                         Points: 385

 

Junior individual winners 

 

1st place          The Parboldhall Trophy, £25.00 prize money and prize card

Amy Johnston – Border & Lakeland          Points: 1610

 

2nd place          £15.00 cash and prize card

Andrew Patterson – Northern Ireland        Points: 1560

 

3rd place          £10.00 cash and prize card

Charles George – South Wales                   Points: 1490

 

4th place          Prize card 

Ben Carr – South Eastern                            Points: 1485

 

Best Reasons Plaque and Prize Card:            Charles George – South Wales      Points: 340

 

Team Winners 

 

1st place          The Bibby Trophy (Nitrovit), £25.00 prize money and prize card

Lancashire                 Points: 4862  

 

2nd place          £15.00 cash and prize card

Northern Ireland        Points: 4828

 

3rd place          £10.00 cash and prize card

Staffordshire             Points: 4720

 

4th place          Prize card 

South Wales              Points: 4679

 

Overall Best Set of Reasons 

The Norman Walker Trophy:                          Neil Roberts – Western

 

Linear Trophies and Prizes

Senior Individual winners 

1st place          The Jim Archer Trophy, £15.00 cash and prize card

Helen Herd – Lancashire                                                     Score: 64

 

2nd place          £10.00 cash and prize card

Lee Graham – Border & Lakeland                                      Score: 66

 

3rd place          £5.00 cash and prize card

Louise Lilburn – Northern Ireland                                       Score: 69

 

4th place          Prize card 

Sarah Hitchon – West Midlands                                          Score: 70

 

Senior Team winners 

1st place          The Jarmay Trophy, £15.00 cash and prize card

Border & Lakeland – Richard Carlisle & Lee Graham                  Score: 142

 

2nd place          £10.00 cash and prize card

Lancashire – Sandra Butterfield & Helen Herd                             Score: 144

 

3rd place          £5.00 cash and prize card

West Midlands – Gareth Jones & Sarah Hitchon                          Score: 154

 

4th place          Prize card 

South Wales – Iwan Thomas & Wyn Jones                                   Score: 159

 

Intermediate Individual winners 

1st place          The Premier Breeders Trophy, £15.00 cash and prize card

Andrew Flann – Shropshire                                                             Score: 68

 

2nd place          £10.00 cash and prize card

John Brough – Border & Lakeland                                                 Score: 70

 

3rd place          £5.00 cash and prize card

Charlotte Berry – Lancashire                                                          Score: 81

 

4th place          Prize card 

Lucy Hill – Staffordshire                                                                  Score: 81

 

 

Intermediate Team winners 

1st place          The Winlan Trophy, £15.00 cash and prize card

Shropshire – Andrew Flann & Michael Atkin                                 Score: 153

 

2nd place          £10.00 cash and prize card

Border & Lakeland – John Brough & Richard Armstrong            Score: 158

 

3rd place          £5.00 cash and prize card

Staffordshire – Lucy Hill & Emily Meakin                                      Score: 163

 

4th place          Prize card 

LancashireCharlotte berry and Mark Myerscough                   Score: 165

 

 

Junior Individual winners

1st place          The Dick Gladstone Trophy, £15.00 cash and prize card

Andrew Patterson – Northern Ireland                                Score: 74

 

2nd place          £10.00 cash and prize card

Katie Arrowsmith – East Midlands                                     Score: 84

 

3rd place          £5.00 cash and prize card

Louise Hartley – Lancashire                                               Score: 86

 

4th place          Prize card 

Ifan Beynon-Thomas – South Wales                                  Score: 87

 

Junior Team winners 

1st place          The Kirby Farm Trophy, £15.00 cash and prize card

Northern Ireland – Andrew Patterson & Andew McLean             Score: 173

 

2nd place          £10.00 cash and prize card

South & Wiltshire – Imogen Ward & Clare Miles                           Score: 182

 

3rd place          £5.00 cash and prize card

East Midlands – Katie Arrowsmith & Abigail Smith                      Score: 185

 

4th place          Prize card

South Wales – Ifan Beynon-Thomas & Charles George              Score: 185